Zmiana terminu festiwalu!

13. MFFA Animator odbędzie się: 3-9.10.2020

Przycisk_animator
Buy_ticket

Znamy program 10. MFFA Animator

Znamy program jubileuszowej 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator!

W tym roku cieszymy się potrójnie. Świętujemy 70-lecie polskiej animacji, dziesięciolecie festiwalu oraz fakt przyznania przez Amerykańską Akademię Filmową statusu festiwalu kwalifikującego do Oscarów®.

Skupimy się na wątkach polityki w animacji, której poświęcimy specjalne pokazy, retrospektywy oraz konferencję naukową: Animowana polityka od Mélièsa do Mulloya. Zapoznamy was z niezapomnianą animacją austriacką, a w sekcji Animacja i live-action przyjrzymy się pograniczom filmu żywej akcji i animacji.

Poza Międzynarodowym Konkursem, w którym twórcy rywalizować będą o Grand Prix festiwalu – Złotego Pegaza pokażemy prawdziwe skarby ze szkół i festiwali animacji z Czech, Rumunii i Francji. Świętując 70-lecie polskiej animacji zaprezentujemy retrospektywę Witolda Giersza, Salon Odrzuconych siedemdziesięciolecia i filmy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

Polecamy sekcję Młoda Polska Animacja, w ramach której przyjrzymy się poczynaniom nowego pokolenia animatorów. Fantastyczne warsztaty pozwolą Wam m.in. zbudować lalki rodem z filmów Tima Burtona, a Animator dla Dzieci zachwyci nawet dorosłych.

Odwiedzi nas m.in. David Silverman, który za pracę przy Simpsonach otrzymał nagrodę Emmy® oraz nominowany do Oscara® reżyser słynnej „Gnijącej Panny Młodej” – Mike Johnson, który m.in. poprowadzi sesję Master Class. Wśród wielu muzycznych wydarzeń nie można przegapić projektu Kobieta z Wydm, czy występu KinoManual oraz Kena Fielda, który zagra do filmów Karen Aqua. Przed Wami program jubileuszowej 10. edycji Animatora.

KONKURS
Blisko 50 filmów z całego świata powalczy o nagrodę Złotego Pegaza. Krótkie metraże oceni międzynarodowe jury w składzie Sheldon Cohen (Kanada), Phil Mulloy (Wielka Brytania), Dorota Szwarcman (Polska), a pełnym metrażom przyglądać się będą Signe Baumane (Łotwa, USA), Anca Damian (Rumunia), David Silverman (USA). Trzymamy kciuki za wszystkich twórców i ich filmy!

Animowana polityka od Mélièsa do Mulloya
Film, zwłaszcza animowany, niemal od samego swojego zarania był używany jako broń w politycznych rozgrywkach. Przyjrzymy się temu zjawisku podczas konferencji naukowej, skierowanej do międzynarodowego grona badaczy, krytyków i teoretyków, przygotowanej we współpracy z Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych. Konferencji towarzyszyć będą pokazy filmowe:

RETROSPEKTYWA PHILA MULLOYA (Wielka Brytania)

ANIMACJA W SŁUŻBIE WOJNY – panorama propagandowych animacji z okresu II Wojny Światowej.

POLITYCZNE METAFORY PRL-u - prezentacja filmów propagandowych, ale i fenomenu polskiej animacji krytycznej w czasach PRL-u.

StopTrik IFF przedstawia: Polityka poklatkowa – pokaz Słoweńsko-polskiego festiwalu StopTrik IFF

Uzupełnieniem bloku będzie projekt studencki przygotowywany we współpracy z Wydziałem Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu obejmujący krótkie, kilkudziesięciosekundowe etiudy wokół tematu: animacja a polityka, które oglądać będziemy przed każdym festiwalowym seansem.

ANIMACJA Z AUSTRII
Cykl pokazów austriackiej animacji zrealizowany przy współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie. Austria należy od wielu lat do przodujących w Europie krajów w dziedzinie eksperymentu filmowego. Sekcję przygotowuje znany twórca i kurator Thomas Renoldner.

70-LECIE POLSKIEJ ANIMACJI
INAUGURACJA 10. EDYCJI MFFA ANIMATOR – 7 lipca 2017
Festiwal otworzymy pokazem filmu „Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek (naszej zeszłorocznej laureatki) z muzyką skomponowaną przez Szymona Brzóskę i wykonaną na żywo przez orkiestrę Teatru Polskiego. Inaugurację uświetni również pokaz specjalnego kolażu prezentującego historię polskiej animacji pt. „70 lat w dokumentacji” przygotowanego przez Dyrektora Artystycznego ANIMATORA – Marcina Giżyckiego.

W sekcji znajdą się także :
RETROSPEKTYWA WITOLDA GIERSZA (Polska)

Witold Giersz jest wybitnym przedstawicielem polskiej szkoły animacji i założycielem Studia Miniatur Filmowych w Warszawie. Zrealizował ponad 30 filmów, za które otrzymał ponad 50 nagród i wyróżnień.
Jubileuszową edycję festiwalu uczcimy wręczeniem Specjalnego Kryształowego Pegaza za całokształt twórczości Witoldowi Gierszowi, który w 2017 roku kończy 90 lat.

- FILMY Z MUZYKĄ KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO
Prezentacja filmów animowanych z muzyką jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów - Krzysztofa Pendereckiego.

- SALON ODRZUCONYCH SIEDEMDZIESIĘCIOLECIA
Pokaz specjalny prezentujący program filmów niedocenionych, szykanowanych, odrzuconych czy zakazanych.

- Marek Serafiński - koneser polskich klimatów
W polskiej animacji nie było drugiego twórcy równie wyczulonego na współczesność, jak Marek Serafiński. Spotkanie połączone z pokazem trzech filmów zmarłego w lutym cenionego animatora, producenta i wieloletniego przewodniczącego Sekcji Polskiego Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Ważnym punktem Animatora będzie także sekcja:
STORYTELLING - ANIMOWANE NARRACJE
Blok projekcji i spotkań wokół zagadnienia sposobów opowiadania historii w filmie animowanym (ang. „storytelling”) Z tej okazji zapraszamy wybitnych twórców, którzy uchodzą za świetnych opowiadaczy:

- RETROSPEKTYWA SHELDONA COHENA (Kanada)
Pokaz filmów wielokrotnie nagradzanego animatora, reżysera i ilustratora książek.

- RETROSPEKTYWA SIGNE BAUMANE (ŁOTWA, USA)
Signe napisała, wyreżyserowała i animowała 15 krótkich metraży i jeden film pełnometrażowy, które otrzymały wiele nagród i zakwalifikowały się do ponad 300 festiwali filmowych na całym świecie. Pokażemy jej najsłynniejsze filmy.

- DAVID SILVERMAN (USA)
Silverman zaczął rysować w wieku 4 lat i do tej pory nie znalazł powodu, by przestać. Większość jego kariery związana jest z serią Simpsonowie. Zapraszamy na Master Class, na którym animator opowie o pracy przy Simpsonach. Pokażemy kinową wersję serialu z wprowadzeniem filmowca. Silverman zagra także koncert prezentujący repertuar inspirowany nowoorleańskim jazzem lat 30’ XX wieku.

- ALECOS PAPADATOS (Grecja)
Jeden z najbardziej dziś znanych twórców komiksów na świecie, który jest również animatorem. Jego wydana przed kilkoma laty (także w Polsce) powieść graficzna „Logikomiks” zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”. Papadotos poprowadzi warsztaty storyboardu i spotka się z publicznością, by opowiedzieć o swoich komiksowych publikacjach.

- MIKE JOHNSON (USA)
Mike rozpoczął pracę w świecie filmu pełnometrażowego w roli asystenta-animatora w "Miasteczku Halloween" Tima Burtona. Później wspólnie z Burtonem reżyserował "Gnijącą pannę młodą", za którą obaj otrzymali w 2005 roku nominację do Nagrody Akademii. Animator poprowadzi warsztaty animacji lalkowej, opowie o kulisach powstawania słynnego „KING KONGA” z 1933 r. i spotka się z publicznością na specjalnym Master Class.

ANIMACJA I LIVE-ACTION
Atrakcyjny blok projekcji filmów w różny sposób wychodzących od zdjęć aktorskich czy dokumentalnych. W ramach sekcji zaprezentujemy filmy zrealizowane w technikach rotoskopii czy piksilacji oraz inspirowane wczesną fotografią sekwencyjną. Kuratorem sekcji jest prof. Piotr Muszalski z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

MŁODA POLSKA ANIMACJA. SPOTLIGHT
Kuratorką bloku na festiwalu ANIMATOR 2017 jest Agnieszka Kozłowska, członkini ASIFA Polska, propagatorka kultury artystycznej, członkini Komisji Selekcyjnej festiwalu i krytyk filmowy. Zaprezentujemy filmy Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, Ewy Borysewicz, Marty Pajek, Tomasza Popakula, Piotra Kabata i Zbigniewa Czapli.

SZKOŁY I FESTIWALE
- PREZENTACJA FILMÓW ANIMOWANYCH Z FAMU (Film and TV School of the Academy of Performing Arts)
Założona w 1946 roku czeska uczelnia FAMU jest jedną z najstarszych i najważniejszych szkół filmowych na świecie.

- FILMY NAGRODZONE NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU FILMÓW ANIMOWANYCH W ANNECY 2017
Utworzony w 1960 roku Festiwal w Annecy to najbardziej prestiżowa impreza w świecie animacji. Jest równie ważny dla filmu animowanego, jak festiwal w Cannes dla filmu aktorskiego.

- PREZENTACJA FILMÓW Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMU ANIMOWANEGO ANIM’EST (Rumunia)
Specjalny pokaz Festiwalu Anim’est prezentujący animacje z krajów bałkańskich. W pokazie przygotowanym przez dyrektora festiwalu Mihaia Mitrică znalazły się filmy z Rumunii, Bułgarii, Serbii, Turcji, Grecji i Chorwacji.

KINO NOCNE: TYLKO DLA DOROSŁYCH!
W tym roku wieczorami w klubie festiwalowym pokażemy filmy, które w artystycznej, niekiedy rozrywkowej formie poruszają zagadnienia etyczne, społeczno-polityczne czy filozoficzne , których zdecydowanie nie powinny oglądać dzieci. UWAGA: SEANSE TYLKO DA DOROSŁYCH.

ANIMATOR PRO
Spotkanie branżowe skierowane do profesjonalistów – zarówno tych, którzy w branży audiowizualnej działają od wielu lat, jak i tych, którzy dopiero stawiają w niej pierwsze kroki. Tematem rozmów będą różnorodne sposoby na opowiadanie historii, jak również kwestie produkcji, finansowania i promocji filmów, głównie krótkometrażowych. Honorowy patronat nad wydarzeniem w tym roku objął PISF.

ANIMATOR DLA DZIECI
Specjalny program przygotowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Wśród atrakcji przegląd najnowszych produkcji
pełnometrażowych ze świata, spotkanie z młodą animacją z Pragi, przystanek Witolda Giersza, filmy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, warsztaty dla Animatorów Jutra oraz pokazy ich Mistrzów. Jakie filmy dzieci stworzą w tym roku?

ANIMATOR BEZ SELEKCJI
Od 4 do 6 lipca, zawsze o 21:00 w Klubie Festiwalowym zaprezentujemy filmy, które nie zakwalifikowały się do festiwalowego konkursu. Publiczność wybierze jeden tytuł, który trafi do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza. Kto dostanie “dziką kartę”?

ANIMACJA W PRAKTYCE - WARSZTATY, WYKŁADY, SPOTKANIA
Podczas jubileuszowej edycji Animatora zapraszamy na warsztaty storyboardu z Alecosem Papadatosem, lalkowe z Mikem Johnsonem, warsztaty dźwiękowe z Damianem Czajką, warsztaty tworzenia lalkowych potworów z Ermino Pinque, wideo-poematów z Ayą Karpinską, krytyki filmowej z Jerzym Armatą, czy komputerowych efektów specjalnych z Alchemiq Studio. Koszt udziału w warsztatach wynosi tylko 50 złotych. Zapisy na stronie animator-festival.com

BLOKI ANIMACJI
Cykl otwartych spotkań dla mieszkańców wielkich blokowisk w dzielnicach Winogrady i Piątkowo, w ramach których mieszkańcy wzięli udział w cyklu warsztatów twórczych, potańcówkach sąsiedzkich oraz w pokazach osiedlowego kina plenerowego. Rezultaty prac uczestników warsztatów zaprezentujemy 15. lipca w sali widowiskowej byłego klubu „Nurt” na ul. Dożynkowej 9G.

DVD Grand Prix Animator 2008-2015
Podczas tegorocznej edycji zakupić można jubileuszowe wydawnictwo płytowe, na którym znalazło się 8 z 9 nagrodzonych Złotym Pegazem filmów krótkometrażowych: „Madame Tutli-Putli” Chrisa Lavisa&Maćka Szczerbowskiego, „Eintritt zum Paradies um 3€20” Edith Stauber, “Ukryte” Piotra Szczepanowicza, “Sinna Mann” Anity Killi, „Ya videl kak mishy kota horonily” Dmitry'ego Gellera, „Ab Ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, “Unmistaken Hands: Ex Voto F.H.” braci Quay oraz “Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego Kuci.

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:
ŁUKASZ RUSINEK – TELEDYSKI ANIMOWANE – wystawa w galerii miejskiej arsenał.

Kuratorka: Ewelina Muraszkiewicz
Wystawa prezentująca dorobek nietuzinkowego artysty młodego pokolenia. Doceniony w kraju i zagranicą Rusienek zajmuje się grafiką i animacją oraz jest gitarzystą w zespole Paprika Korps. Posiada charakterystyczny styl na polskiej scenie teledysku animowanego, który bez dwóch zdań warto poznać.

ANIMATOR zagości w Poznaniu od 7 do 13 lipca. Zapraszamy.