"Chris The Swiss"

28.11, Kino Muza
Animuza w listopadzie

Przycisk_animator
Buy_ticket

Znamy Jury 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2016.

Znamy już Jury 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2016.

Filmy konkursowe w dwóch kategoriach: pełnego i krótkiego metrażu oceniać będą znawcy animacji z Czech, Polski, Rosji, Słowenii i Stanów Zjednoczonych.

W Jury filmów krótkometrażowych zasiądą Špela Čadež (Słowenia), Michaela Pavlátová (Czechy) oraz Mateusz Solarz (Polska).

Špela Čadež (Słowenia)
Jedna z najbardziej uznanych artystek animacji, niezależna reżyserka i producentka filmów animowanych. Jej najnowszy film „Boleś” był wyświetlany na całym świecie, zdobywając około 50 nagród, wyróżnień i nominacji.

Michaela Pavlátová (Czechy)
Nominowana do Oscara, nagrodzona Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Hiroszimie i Złotym Niedźwiedziem na Berlinale czeska reżyserka. Jest autorką ilustracji i dzieł teatralnych. Kieruje katedrą animacji praskiej szkoły filmowej FAMU.

Mateusz Solarz (Polska)
Producent Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, w ramach którego realizuje także unikalny cykl Autoportrety Twórców Animacji – prezentacje warsztatu i metod pracy najwybitniejszych światowych animatorów.

W międzynarodowym konkursie o miano Grand Prix Animatora rywalizować będzie 50 produkcji krótkometrażowych z całego świata, w tym 12 tytułów z Polski. Filmy i ich opisy znajdują się na stronie www.animator-festival.com

Zaproszenie do Jury konkursu filmów pełnometrażowych przyjęli: Stanislav Sokolov (Rosja), Margaret Parsons (USA) i Paweł Sitkiewicz (Polska).

Stanislav Sokolov (Rosja)
Uhonorowany nagrodą Emmy za pracę przy cyklu filmów animowanych opartych na dziełach Szekspira, zrealizowanych dla BBC2 i HBO. Sokolov jest profesorem animacji i grafiki komputerowej na WGIK. Obecnie pracuje nad ukończeniem swojego jak dotąd największego dzieła pt. „Hoffmaniada”.

Margaret Parson (USA)
Jest kuratorką działu filmowego Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie. Za pracę w dziedzinie prezentacji i ochrony sztuki filmowej otrzymała nagrodę Women in Film and Video, medal Artis Bohemiae Amicis od czeskiego Ministerstwa Kultury oraz tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury od francuskiego rządu.

Paweł Sitkiewicz (Polska)
Historyk kina i mediów, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się historią animacji, kulturą masową dwudziestolecia międzywojennego oraz historią komiksu. Autor książek traktujących o historii animacji. Redaktor rocznika „Przezrocze”.

Jury konkursu filmów pełometrażowych oceni pięć produkcji. Będą to: „Manieggs: Zemsta twardziela”, reż. Zoltán Miklósy, Attila Herko, „Niezłe jaja!”, reż. Penny Lane, „Psychonauci, zapomniane dzieci”, reż. Alberto Vázquez, Pedro Rivero, „Na białej planecie” reż. Bum-wook Hur oraz „Czarodziejska Góra”, reż. Anca Damian.

Pokazy konkursowe odbywać się będą w trakcie 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Poznaniu od 8. do 14. lipca. Laureatów poznamy na Gali Festiwalu Animator 14. lipca.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW ANIMOWANYCH ANIMATOR to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.


kontakt dla mediów:
patrycjusz tomaszewski/ press@animator-festival.com/ +48 506 021 360