ANIMOWANA 65-ka

konkurs na krótką animowaną etiudę

Przycisk_animator
Buy_ticket

Trwa 8. MFFA Animator I 13.07.2015

Za nami pierwsze trzy dni Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Filmów Animowanych Animator. W weekendowych wydarzeniach wzięło udział ponad 5000 osób! Co jeszcze przed nami?
Za nami trzy dni przeglądu filmów konkursowych. Wzięło w nich udział ponad 2000 osób, które za pośrednictwem bloga konkursu głosują na film publiczności. W pokazach biorą również udział członkowie i członkinie jury. O tym, kto otrzyma nagrody dowiemy się na Ceremonii Wręczenia Nagród, zamykającej tegoroczny festiwal. Przyznanych zostanie 9 nagród i wyróżnień: GRAND PRIX/ Złoty Pegaz w wysokości 45 000 zł za najlepszy film krótkometrażowy, Srebrny i Brązowy Pegaz (odpowiednio: 25 000 zł i 15 000 zł) oraz nagrody specjalne: za film muzyczny/ muzykę (10 000 zł), za film pełnometrażowy (45 000 zł) oraz za najlepszy polski film krótkometrażowy - Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich (10,000 zł) i za szczególne walory artystyczne - Nagroda Specjalna im. Wojciecha Juszczaka (5,000 zł). Wyróżnienie za najlepszy film studencki przyzna Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. O nagrodzie publiczności decydują sami widzowie.
Podczas Ceremonii Wręczenia Nagród obejrzymy cztery filmy z „Psiej” serii Billa Plymptona, czyli: „Guard Dog” (nominowany do Oscara w 2005 r.), „Guide Dog”, „Hot Dog” i „Horn Dog”, do których muzykę na żywo wykona Marcin Masecki – pianista, kompozytor, absolwent prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, laureat wielu nagród, w tym "Mateusza Trójki" oraz Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Rozrywkowa.
Na festiwalu spotkać można autorów i autorki filmów startujących w konkursie: Josepha Childsa z Wielkiej Brytanii – autora „Jedzenia”, Mohammada Zare z Iranu – autora „Dziewczyny ze śmieci”, Sławomira Shutego – autora „Macierzy”, Magdalenę Pilecką – autorkę „Piesydenta”, Katarzynę Nalewajkę – autorkę „Pineapple Calamari”, Svetlanę Razgualievę – autorkę „Dlaczego banan warczy”, Anę Horvat z Chorwacji – autorkę „Rozmowy”, Shunsaku Hayashi z Japonii - autora „Pamiętaj”, Monikę Manganelli z Włoch – autorkę „Ballady o bezdomnych”, Tomasza Siwińskiego – autora „Niebieskiego pokoju”, Robin Heap – autorkę „Pałacu”, Witolda Giersza, którego film „Signum 2” pokazywany jest w konkursie, Daryę Vyatkinę – autorkę „Ciężko być wróblem”, Joannę Jasińską Koronkiewicz – autorkę „To pewna wiadomość”, Sylwię Gaweł – autorkę „Udomowienia”, Daniela Suljica – autora „Przezroczystości”, Gerharda Tremla – współautora austriacko- amerykańskiego filmu pełnometrażowego „Na skraju Edenu” oraz Izraelczyka Irę Elshansky'ego – autora „Ciepłego śniegu” i prof. Jerzego Kucię, którego film „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” startuje w konkursie filmów krótkometrażowych. Z autorami i autorkami konkursowych filmów będzie można się spotkać w czwartek, 16 lipca o godz. 14.00 w Kinie Muza.
Co jeszcze przed nami w programie festiwalu?
Dziś ruszają warsztaty dla dzieci w ramach Animatora dla Dzieci, w ciągu najbliższych kilku dni najmłodsi widzowie Animatora będą mieli ponadto okazję obejrzeć m.in. „Muminki na riwierze”, czy „Chłopca, który chciał być niedźwiedziem” Jannika Hastrupa – gościa tegorocznego festiwalu.
Od kilku dni w Poznaniu przebywa Eric Goldberg – w niedzielę widzowie spotkali się z nim na śniadaniu, na którym opowiadał o swojej pracy. Przed nami jeszcze dwa master classy - „Animując do muzyki” i „Animowane postacie Erica Goldberga” oraz specjalny pokaz „Pocahontas” w obecności twórcy.
W weekend odbyła się premiera filmu „Kahlil Gibran's The Prophet”, wyprodukowanego przez Salmę Hayek i wyreżyserowanego przez najlepszych twórców z całego świata - Rogera Allersa - reżysera „Króla Lwa”, Irlandczyka Tomma Moore’a - dwukrotnie nominowanego do Oscara, laureata tej nagrody – Joan C. Gratz, Billa Plymptona, czy Michała Sochę. Dziś, tj. w poniedziałek widzowie będą mogli raz jeszcze obejrzeć to arcydzieło sztuki animacji!
Wkrótce do Poznania przyjedzie również Raoul Servais – nestor belgijskiej animacji, twórca nagradzany na festiwalach w Cannes, Wenecji, czy Annecy. Obejrzymy zestaw jego krótkometrażowych animacji oraz pełnometrażową „Taxandrię”.
Codziennie w Klubie Festiwalowym, zlokalizowanym w Parku Wieniawskiego, odbywają się prezentację interdyscyplinarnych projektów, łączących animację i inne dziedziny sztuki. Dziś wystąpi duet Sculpture – artyści zaprezentują performance, będący niecodzienną dawką muzyki elektronicznej oraz sztuki kinetycznej, satyrycznych rysunków, abstrakcyjnej animacji i audiowizualnych prac wykonanych techniką cut-up. We wtorek odbędzie się prezentacja prac Kathy Rose - wybitnej amerykańskiej animatorki i performerki, która w swojej twórczości łączy animację z tańcem, inspirowanym sztuką japońską, teatrem nō i bunraku oraz tańcem buto, a w środę zaprezentujemy projekt, zrealizowany przez międzynarodową grupę artystów - Andreę Martignoniego i Saula Saguattiego z Włoch, Audrey Coïaniz z Francji oraz An On Bast (Annę Sudę), Ewę Borysewicz i Zbigniewa Czaplę z Polski.
Wieczory w Klubie Festiwalowym zamykamy codziennie projekcją w ramach Kina Nocnego – przed namipokaz przygotowany przez Jerzego Armatę pt. „Polska animacja gatunkowa”, „Kongres” Ariego Folmana i wspomniana już „Taxandria” Raoula Servaisa.
Animator daje również możliwość spotkania się profesjonalistów, wielbicieli animacji oraz tych, którzy w animacji stawiają pierwsze kroki. W tym roku, wraz z Katedrą Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM przygotowaliśmy konferencję naukową zatytułowaną „Animowany Nieznany – twórcy animacji wobec problemu Innego”, której „celem jest przyjrzenie się sposobowi ukazywania w animacji problemów rasowych oraz wszelkiego rodzaju mniejszości społecznych i jednostek wykluczonych”, a wspólnie z Poznań Film Commision spotkanie „Animator Pro”, w trakcie którego poruszone zostaną problemy z jakimi mierzą się współcześni polscy animatorzy i animatorki, możliwości jakie stwarza rynek, źródła finansowania projektów animowanych oraz wiele innych kwestii, które dotykają przedstawicieli tej branży na różnym etapie rozwoju zawodowego.
Wśród zaproszonych prelegentów są dr Wojtek Hoffmann z Katedry Animacji Filmowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Krzysztof Rusinek z Alchemiq Studio i Ryan Sequeira z Dark Stork Studios, Ewa Sobolewska – ekspert ekonomiczny PISF, Prezes Zarządu TV Studia Filmów Animowanych Spółka z o.o. w Poznaniu, Agnieszka Ptaszyńska – koordynatorka programów dla młodych twórców w Studiu Munka, Anna Kot - koordynatorka ds. promocji ze Studia Munka i Zofia Ścisłowska ze Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji.
Do zobaczenia na festiwalu!
ZDJĘCIA:
https://www.facebook.com/FestivalAnimator/photos_s...
MATERIAŁY DO POBRANIA:
http://www.animator-festival.com/files
https://www.dropbox.com/sh/mdofplk1y5r0u8l/AADhm6g...
KONTAKT DLA MEDIÓW:
Joanna Stankiewicz/ Rzeczniczka Prasowa
press@animator-festival.com
+48 506 021 360

Załączniki