Zmiana terminu festiwalu!

13. MFFA Animator odbędzie się: 3-9.10.2020

Przycisk_animator
Buy_ticket

10. MFFA Animator – prezentujemy plakat i czołówki

W tym roku radujemy się potrójnie. Przed nami jubileusz – 10. edycja festiwalu. Świętujemy także 70-lecie polskiej animacji, jak i fakt, że Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Animatorowi status festiwalu kwalifikującego do Oscarów®.

Jednym z głównych motywów 10. edycji Animatora będzie animowana polityka. Konferencja naukowa towarzysząca festiwalowi będzie poświęcona kontekstom społeczno - politycznym, na które reaguje środowisko animatorów i animatorek. Polityka właśnie była punktem wyjścia przy projektowaniu przez artystów motywów przewodnich Animatora 2017.

Do stworzenia tegorocznej identyfikacji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych organizatorzy zaprosili trzech artystów – Phila Mulloy'a, Zbigniewa Czaplę i Wacława Zimpla.

Phil Mulloy, który otrzymał Brązowego Pegaza podczas 9. edycji Animatora w związku z jubileuszem festiwalu zaproponował nie jeden, a sześć zwiastunów głównych. Inspiracją dla artysty były, jak sam mówi “przemyślenia towarzyszące czytaniu i słuchaniu wiadomości o działaniach administracji Donalda Trumpa”.

Muzykę do wszystkich siedmiu filmów skomponował laureat Paszportu Polityki - Wacław Zimpel. „Animacje Phila były dla mnie bardzo inspirujące. W zasadzie miałem wrażenie, że stanowią dla mnie partyturę, a formy muzyczne pojawiały się niejako same.” – mówi.

Zbigniew Czapla, który kilka dni temu otrzymał na Krakowskim Festiwalu Filmowym Srebrnego Lajkonika za Najlepszy polski film animowany („Strange Case”) oraz Srebrnego Smoka dla Najlepszego filmu animowanego w konkursie międzynarodowym na podstawie zwiastunów Mulloy'a stworzył główny plakat festiwalu.
Punktem wyjściowym było hasło zaproponowane przez Phila Mulloy'a – Brothers and sisters preapare. Storm is coming. „Starałem się w najbardziej sugestywny sposób oddać atmosferę zawartą w czołówkach festiwalowych stworzonych przez Phila Mulloy'a. Drobne rysunki wkomponowane w skłębione morskie fale jako ślad ludzkiej aktywności i gwałtowność przemian zatrzymana w kadrze. Mam nadzieję że to działa.”- komentuje Zbigniew Czapla.
Plakat oraz inne informacje można pobrać w zakładce MEDIA na stronie internetowej festiwalu.

Program festiwalu zostanie zaprezentowany podczas briefingu prasowego. Zaraz po nim dziennikarze i zaproszeni goście obejrzą przedpremierowo nominowanego do Oscara® „Czerwonego żółwia” – pełnometrażowy animowany film Michaela Dudok de Wita. Animacja powstała w koprodukcji legendarnego studia Ghibli została okrzyknięta przez międzynarodową krytykę mianem niemego arcydzieła.

19.06.2017, Kino Muza w Poznaniu
g. 17:30 briefing prasowy
g. 18:30 pokaz zamknięty „Czerwony żółw”


Proszę o potwierdzenie obecności na briefingu i pokazie pod adresem:
a.szczepanek@estrada.poznan.pl