Here are the winners

12. IAFF Animator

Przycisk_animator
Buy_ticket

ANIMATOR.PL

06.06.2019

Thumb_wide_silny_niezalezny_kosmos_05

We know what films will compete for the Crystal Animusz and 10 thousand złotych award at the second edition of the Polish Animated Film Contest ANIMATOR.PL during the 12th Animator IAFF.

Members of the Animator.PL jury are: Hanna Margolis, Jacek Spychalski and Gunnar Strøm.

I am very happy about Animator maintaining the formula of the Polish Animated Film Contest, ANIMATOR.PL. After the first edition, we noticed that there is a demand among creators to form a separate program for Polish animation, and the audience is really keen on watching the development of young Polish animators
. – comments the coordinator of ANIMATOR.PL contest – Paulina Wieczorek

The jury will decide about the awards in the following categories:

Grand Prix – The Crystal Animusz / Association of Polish Filmmakers Award  - 10 000 PLN
Golden Animusz for Debut 

Golden Animusz for Author’s Film

Golden Animusz Audience Award

Special prizes for awarded filmmakers funded by CeTA

SELECTION RESULTS
Polish Animated Film Contest Animator.PL


Błoto / Mud / Alicja Błaszczyńska / 2018 / 12’32”

Vitae Azilia / Joanna Wapniewska / 2019 / 07’14”

25/25 / kinoMANUAL / 2019 / 04’20”

Acid Rain / Tomek Popakul / 2019 / 26’00”

Punkt obserwacyjny / Observation Point / Aleksander Józefczyk / 2019 / 09’35”

Kaprysia / The Land of Whim / Betina Bożek / 2019 / 08’07”

Story / Jola Bańkowska / 2019 / 04’49”

Ostatnia wieczerza / Last Supper / Piotr Dumała / 2019 / 12’59”

Pokrowce / Leather / Karolina Borgiasz / 2018 / 05’15”

Kawalerka / Single Room Apartment / Anna Chwal / 2019 / 06’16”

Mój dziwny starszy brat / My Strange Older Brother / Julia Orlik / 2018 / 12’36”

Silny niezależny kosmos / Strong Independent Space / Damian Krakowiak / 2018 / 10’37”

Mój Franciszek / My Franciszek / Katarzyna K. Pieróg / 2018 / 05’00”

Łowy / The Hunt / Mateusz Jarmulski / 2018 / 08’00”

Cyborgy / Adam Żądło / 2018 / 8’01”

Idol / Grzegorz Koncewicz, Marek Serafiński / 2018 / 13’00”

Re-cycle / Mateusz Lenart / 2019 / 06’21”

Quidquid Latine dictum sit, altum videtur / Julia Orlik / 2019 / 14’57”

Duszyczka / The Little Soul / Barbara Rupik / 2019 / 09’12”

Drzemka / The Snooze / Katarzyna Kurop / 2019 / 06’15”

Metro / Natalia Krawczuk / 2019 / 10’44”

Łajka / Laika / Aleksandra Duda / 2019 / 04’41”

Schronisko / Shelter / Karolina Kajetanowicz / 2019 / 04’54”

Deszcz / Rain / Piotr Milczarek / Polska / 2019 / 05’00”

Słoń / The Elephant / Marta Gabiga / 2019 / 03’14”

Rok / Year / Małgorzata Bosek-Serafińska / 2018 / 11’40”

Ovule / Natalia Durszewicz / 2019 / 04’18”

Portret Suzanne / Portrait of Suzanne / Izabela Plucińska / Polska, Niemcy / Poland, Germany / 2019 / 14’41”

Red Light Train / Alicja Kot / 2019 / 09’36”

Dwie etiudy / Two Etudes / Zuzanna Pomorska / 2018 / 12’34”

Winter Bird / Paulina Kozieł / 2019 / 05’44”

Strach ma wielkie oczy / Fear Has Many Eyes / Dana Danylova / Polska, Włochy, Ukraina / Poland, Italy, Ukraine / 2018 / 02’41”