Zmiana terminu festiwalu!

13. MFFA Animator odbędzie się: 3-9.10.2020

Przycisk_animator
Buy_ticket

Esmerine,

Na festivalu animator w latach:

2012
W 2001 roku w starym domu publicznym przy 10 rue Ontario Est w Montrealu, podczas nagrania płyty Reign Rebuilder formacji Set Fire To Flames, spotkali się perkusista Bruce Cawdron z grupy post-rockowej Godspeed You! Black Emperor i wiolonczelistka Rebecca Foon z Thee Silver Mt. Zion. Wkrótce stworzyli zespół Esmerine. Duet wydał dwa docenione przez krytyków albumy studyjne współczesnej muzyki kameralnej: If Only a Sweet Surrender to the Nights to Come Be True (2003) i Aurora (2005), które z jednej strony zgłębiają rejony muzyki eksperymentalnej przynależnej formacjom Rachel’s czy Town and Country, a z drugiej w sposób bardziej dogłębny i liryczny kierują się ku miejscom okupywanym przez pobratymców Dirty Three (czy nawet GY!BE).
Rebecca i Bruce odkrywając razem melodyjny świat wiolonczeli i perkusji, a niekiedy spotykając się na wspólnych koncertach w swym rodzinnym Montrealu ze specjalnie zaproszonymi muzykami. Współpraca i częste wspólne występy z niektórymi z nich doprowadziły w kolejnych latach do powiększenia się formacji o dwóch nowych stałych członków zespołu. Do Esmerine dołączyła harfistka Sarah Page (wcześniej grała z Lhasą de Sela i The Barr Brothers) oraz multiinstrumentalista Andrew Barr (wcześniej współpracował z Lhasą de Sela, The Slip, Land of Talk i The Barr Brothers). Muzycy poznali się dzięki wspólnej przyjaciółce, wyjątkowej artystce – Lhasie de Sela, w czasie gdy pracowała ona w Montrealu nad swoją trzecią i zarazem ostatnią płytą.
W tak powiększonym składzie Esmerine wydał w 2010 roku swój trzeci album studyjny La Lechuza, zadedykowany Lhasie de Sela, która zmarła na raka piersi w Nowy Rok 2010, w wieku zaledwie 37 lat. Nagrań dokonano głównie w lofcie Patricka Watsona w Montrealu, a sam Watson wykonał trzy piosenki. Mark Lawson (wcześniej Arcade Fire i Unicorns) odpowiadał za miksowanie na płycie. Ostatnim utworem na płycie jest niewydana wcześniej piosenka Fish On Land Lhasy nagrana przez nią, Bruce’a Cawdrona i Beckie Foon w 2008 roku.