Zmiana terminu festiwalu!

13. MFFA Animator odbędzie się: 3-9.10.2020

Przycisk_animator
Buy_ticket

O'Neill, Pat

Na festivalu animator w latach:

2014
Urodził się w 1939 r. w Los Angeles. Z kulturą swojego miasta jest głęboko związany od późnych lat 60-tych XX wieku. Jest pomysłodawcą i twórcą filmów awangardowych, wpływowym profesorem CalArts oraz pionierem efektów optycznych. Największy rozgłos zdobył jako autor filmów krótkometrażowych.
W filmach O’Neilla zanikają granice, narracja się załamuje, a warstwy wyobraźni przybliżają i jednocześnie oddalają widza od linearnego znaczenia. Twórca łączy w swoich dziełach technikę found footage z eksperymentalnym montażem i kompozycją. Jego innowacyjne rozwiązania optyczne antycypowały, ze znacznym wyprzedzeniem, technikę cyfrową naszych czasów.
Wiele spośród jego awangardowych filmów, wyprodukowanych w latach 1963–2006, uważa się obecnie za klasyki gatunku, w szczególności „7362” (1967), „Działa dobrze” (1970), „Saugus Series” (1974), „Water and Power” (1989), „Kłopot w obrazie” (1996) i „Schyłek fikcji” (2002). „Water and Power”, jego pierwszy  35 milimetrowy film fabularny, który zabiera widza w niezwykle intensywną wizualnie podróż po Kalifornii, zwyciężył w 1990 r. na Festiwalu w Sundance i został okrzyknięty wzorem dla filmu przyszłości.
W ciągu dotychczasowej kariery O’Neill zdobył międzynarodową popularność, a w ostatnich latach jego retrospektywy prezentowano w Tate Modern, Whitney Museum i Centrum Pompidou. Otrzymał nagrody: Maya Daren Award oraz Persistence of Vision Award na Festiwalu Filmowym w San Francisco, uzyskał też granty od fundacji Guggenheima i Rockefellera.


RETROSPEKTYWY, POKAZY I PREMIERY / RETROSPEKTYWA PAT O'NEILL / krótki metraż / wprowadzenie autora / 90'


RETROSPEKTYWY, POKAZY I PREMIERY / RETROSPEKTYWA PAT O'NEILL / 70'