RUSZA NABÓR NA KONKURS

PREMIERA CZOŁÓWKI
13. MFFA ANIMATOR

Przycisk_animator
Buy_ticket

Hubley, Faith

Thumb_32_en_foto_faith

Na festivalu animator w latach:

2008
Faith Hubley była reżyserką i malarką. Wyreżyserowała, zaprojektowała i wyprodukowała dwadzieścia pięć filmów, które sławiły uroki życia oraz sztukę etniczną. Jej filmy były nagradzane na festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji i w Londynie.

Faith Hubley urodziła się w Nowym Jorku w 1924 r. Przez jakiś czas pracowała w teatrze w Nowym Jorku, później przeniosła się do Hollywood, gdzie pracowała jako montażystka i scenarzystka. Wraz z mężem, Johnem Hubley’em założyli w 1955 r. niezależne studio animacji w Nowym Jorku. Ich wspólna praca wniosła ogromny wkład w rozwój sztuki animacji. Zrealizowali razem dwadzieścia jeden filmów.

Faith była honorową członkinią Arts Student League, a także profesorem w Yale School of Art. Otrzymała tytuły honoris causa uniwersytetów Columbia College w Chicago, Hofstra w Nowym Jorku, College of Art and Design w Detroit oraz Cal Arts. W 1997 Independent Feature Project przyznał jej nagrodę “IFP Gotham Award for Animation”.

FAITH HUBLEY powiedziała w wywiadzie z Gabrielle Idlet zamieszczonym w katalogu festiwalu Sundance Film (2000): “Wierzę poezji bardziej niż historii. Wierzę malarstwu, legendom, mitologii i zdrowemu rozsądkowi. Może nic nie wiem; jedynie chcę, żeby moje oczy otwarły się na wszelkie możliwości. Nie znoszę tych wszystkich fabularnych filmów animowanych, opłacanych przez producentów zabawek, które psują gusty naszych dzieci, które uczą naszych synów zabijania, a nasze córki, jak być lalkami Barbi. Stać nas na dużo więcej. Gdybym tylko mogła sprowokować ludzi do myślenia, gdybym mogła ich zainspirować i przekonać, że mo]emy żyć inaczej, bo przecież możemy.”