"Chris The Swiss"

28.11, Kino Muza
Animuza w listopadzie

Przycisk_animator
Buy_ticket

Hubley, John

Thumb_31_en_foto_john

Na festivalu animator w latach:

2008
John rozpoczął swoja karierę w 1936 w Walt Disney Studios. Uczestniczył w powstawaniu takich filmach jak „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Pinokio” czy „Fantazja” . Stopniowo jego styl animacji coraz bardziej odbiegał od antropomorfizmu, precyzji rysunku i humoru filmów Disneya.

John Hubley był założycielem studia United Productions of America (UPA), które zrewolucjonizowało ówcześnie panujące trendy w animacji. Po pojawieniu się jego nazwiska na „czarnej liście’ musiał odejść ze studia.

W 1955 r. John i Faith Hubley założyli własne studio – „Storyboard Productions”. Wspólnie stworzyli dwadzieścia jeden filmów, z których siedem było nominowanych do Oskara, a trzy z nich otrzymały statuetkę. Ponadto ich filmy zdobyły wiele nagród na światowych festiwalach. Twórczość Hubleyów daje wyraz uznania dla wartości życia; porusza ważne tematy ogólnoludzkie, pogłębia rozumienie wszechświata i nas samych.

W piśmie Animator z marca 1942 JOHN HUBLEY powiedział: "Otwarte, inteligentne podejście i całkowita świadomość, że animacja służy do przekazu idei, jest koniecznością jeśli zależy nam, żeby sztuka ta nie uległa stagnacji. Rozwój filmu rysunkowego zależy od różnorodności tematyki, zaprezentowanej w zorganizowanej formie, charakterystycznej dla tego medium. Właśnie elementy graficzne należą do najbardziej niezrozumiałych. Pomijając fakt, że film animowany opiera się głównie na rysunku, to właśnie rysunek musi podporządkować się zarówno funkcji czasu jak i przestrzeni."