RUSZA NABÓR NA KONKURS

PREMIERA CZOŁÓWKI
13. MFFA ANIMATOR

Przycisk_animator
Buy_ticket

Bąkowski, Wojciech

Thumb_8_pl_foto_w.bakowski_foto

Na festivalu animator w latach:

2014 2012

Wojciech Bąkowski urodził się w 1979 r. w Poznaniu. W 2005 r. ukończył tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Tworzy filmy animowane, prace wideo, performance i obiekty audio. Jest także poetą i muzykiem – liderem grup muzycznych KOT i Niwea, członkiem grupy Penerstwo oraz twórcą solowego projektu  „Wojciech Bąkowski”. W 2009 r. został laureatem nagrody Zachęty Narodowej Galerii Sztuki „Spojrzenia”, w następnym otrzymał „Paszport Polityki”. W latach 2009-2011 na łamach „Gazety Wyborczej” publikował cykl rysunkowy „Tu mam taką rubrykę na rysunki”. Miał wystawy indywidualne m.in. W Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” w Warszawie i Biurze Wystaw Artystycznych w Sopocie; uczestniczył też w wielu wystawach międzynarodowych m.in. w Brugii, Tokio, Nowym Jorku i Londynie. Współpracuje z Galerią Stereo w Warszawie oraz Martin van Zomeren w Amsterdamie.

Prace Bąkowskiego wyróżnia nie tylko formalna finezja i oryginalność  artystycznych wyborów, ale także szczerość i bezpośredniość. Wrażliwość językowa pozwala mu ubiegać się o osobne, wyjątkowe miejsce w polszczyźnie – jego recytacje przynoszą skojarzenia z Mironem Białoszewskim, ale również z twórczością Becketta i Joyce’a.
Najbardziej znaczącym i rozpoznawalnym osiągnięciem Bąkowskiego jest cykl „Filmów mówionych”. Jest to obszar, na którym testuje on sposoby łączenia animacji i słowa mówionego. W każdym filmie przesuwa ciężar w innym kierunku, stosując różne rozwiązania formalne, a także badając granice jasności i komunikatywności języka. W swoich najnowszych realizacjach, zarówno w obiektach audio, jak i filmach animowanych, radykalnie redukuje formę i treść swoich dzieł, oczyszcza język na rzecz prostoty i zwięzłości oraz wyrazistej struktury.


JURY KRÓTKI METRAŻ

ANIMACJA I MUZYKA / TELEGAZ / koncert Wojciecha Bąkowskiego / 35'