RUSZA NABÓR NA KONKURS

PREMIERA CZOŁÓWKI
13. MFFA ANIMATOR

Przycisk_animator
Buy_ticket

Giersz, Witold

Thumb_20_en_foto_witold_giersz

Na festivalu animator w latach:

2008
Ur. w 1927 r. w Poraju k. Częstochowy. W 1974 r. ukończył Państwową Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Pracował jako animator w Spółdzielni Filmów Rysunkowych „Śląsk” (50-52) oraz jako animator i asystent reżysera w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (53-56). Organizator, a później reżyser w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie (1958 – 1985). Od 1985 stale współpracuje z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu.
Autor scenariuszy, reżyser, scenograf, animator, jeden z najwybitniejszych Polskich twórców filmów animowanych. Giersz zrealizował ponad 30 filmów, za które otrzymał ponad 50 nagród i wyróżnień.
W jego twórczości dominującą rolę pełni kolor. Jego filmy “Mały Western” i “Czerwone i czarne” są podziwiane za mistrzowskie użycie kolorowych plam do konstruowania postaci. Giersz poddaje animacji swoje kompozycje malarskie. Jest artystą wielce oryginalnym i wielostronnym. Jest przede wszystkim utalentowanym malarzem i animatorem. Mimo ogromnego wysiłku i pracochłonności jego malarskie kompozycje nie tracą na lekkości i subtelności wyrazu. Giersz potrafi zadziwić różnorodnością technik, jakimi się posługuje. To artysta, który nieprzerwanie poszukuje nowych rozwiązań.

Witold Giersz