ANIMOWANA 65-ka

konkurs na krótką animowaną etiudę

Przycisk_animator
Buy_ticket

Rybczyński, Zbigniew

Thumb_18_pl_foto_zbigniew_rybczynski_1_avatar

Na festivalu animator w latach:

2008
Zbigniew Rybczyński urodził się 27 stycznia 1949 w Łodzi. Reżyser filmów eksperymentalnych, operator, profesor. Po skończeniu liceum plastycznego w Warszawie, zaczął pracować w Studiu Miniatur Filmowych. W 1969 r. podjął studia w PWSFTvi T w Łodzi.
Uczestniczył w działaniach awangardowej grupy twórczej Warsztat Formy Filmowej. Związany był ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For, gdzie zrealizował wszystkie swoje najważniejsze autorskie dokonania uwieńczone "TANGIEM". Z tego okresu pochodzą: ZUPA, LOKOMOTYWA, OJ! NIE MOGE SIE ZATRZYMAC! Rybczyński pracował również jako operator, robił zdjęcia do filmów dokumentalnych, oświatowych i fabularnych.

W roku 1982 przebywał w Wiedniu na kontrakcie Filmu Polskiego. W r. 1983 otrzymuje Oscara za TANGO w kategorii krótkometrażowych filmów animowanych. Emigruje do Stanów Zjednoczonych. Tam tworzy filmy krótkometrażowe. Popularność przynosi mu realizacja wideoklipów do muzyki Simple Minds, Chucka Mangione, Micka Jaggera, Johna Lennona itd. Fascynują go możliwości systemu wideo. W 1987 r. zakłada własne studio, które wyposażone jest w najnowocześniejszą aparaturę wideo, komputery i telewizję High Definition.
Kolejne filmy realizuje w technice komputerowej. Powstają między innymi SCHODY zainspirowane słynną sceną z „Pancernika Potiomkina” Sergiusza Eisensteina, ORKIESTRA, za którą otrzymał nagrodę Emmy za efekty specjalne, MANHATTAN, WASHINGTON i KAFKA,
Jego filmy są entuzjastycznie przyjmowane przez krytykę i widzów w Stanach i Europie Zachodniej. Oprócz Oscara i Emmy Zbig ma na swoim koncie The Golden Gate Award z San Francisco, nagrody Electronic Cinema Festival w Tokyo i w Montreaux, oraz inne liczne wyróżnienia i nagrody np. MTV, American Video Awards, Monitor Awards, the Billboard Music Video Award.

Rybczyński wykładał na Łódzkiej Filmówce, w Columbia University w Nowym Yorku, The Academy of Media Arts w Kolonii oraz w Joshibi University of Art and Design w Tokio

“Jego filmy są surrealistyczne, błyskotliwie zabawne i sprzeczne z prawem grawitacji, są zarówno niepokojące jak i niezapomniane, są efektem lekceważącej i niepowtarzalnej twórczej wyobraźni” (cytat z katalogu festiwalu filmowego w Seattle).
Zbigniew Rybczyński jest jednym z najbardziej nowatorskich filmowców współczesnych.

www.zbigvision.com