Zmiana terminu festiwalu!

13. MFFA Animator odbędzie się: 3-9.10.2020

Przycisk_animator
Buy_ticket

Studio Se-Ma-For,

Na festivalu animator w latach:

2010
Początki Se-ma-fora to rok 1947 i realizacja pierwszego polskiego lalkowego filmu animowanego ZA KRÓLA KRAKUSA w reżyserii Zenona Wasilewskiego. Największą inspiracją studia od zawsze był pionier filmu lalkowego - Władysław Starewicz, twórca tak znakomitych filmów animowanych, jak PIĘKNA LUKANIDA, ZEMSTA KINOOPERATORA CZY OPOWIEŚĆ O LISIE. Se-ma-for stał się pierwszą i jedyną w Polsce wytwórnią filmów lalkowych i rozpoczął współpracę z czołowymi twórcami animacji lalkowej. Byli wśród nich: Zenon Wasilewski - pionier polskiej animacji lalkowej, Jerzy Kotowski, Edward Sturlis, Tadeusz Wilkosz, Lidia Hornicka.

Po jakimś czasie do klasyków animacji lalkowej dołączyła grupa młodszych reżyserów, którzy odeszli w swych poszukiwaniach od klasycznej lalki albo jedynie część ich twórczości nawiązywała do techniki animacji lalkowej. W tej grupie znaleźli się:
Marian Kiełbaszczak, Jerzy Kopczyński, Marek Skrobecki, Wacław Kondek, Stefan Schabenbeck, Eugeniusz i Danuta Strusowie, Lucjan Dembiński, Zbigniew Kotecki.

Nowe pokolenie reżyserów nawiązywało do tradycji filmu lalkowego, jednocześnie poszukując innych możliwości, a także rozszerzając środki wyrazu animacji przestrzennej, na przykład poprzez łączenie lalki z żywym planem aktorskim. W Semaforze powstawały też filmy eksperymentalne i rysunkowe między innymi takich twórców jak:
Zbigniew Rybczyński, Piotr Dumała, Daniel Szczechura, Hieronim Neuman, Stanisław Lenartowicz, Ludwik Kronic i Ireneusz Czesny oraz tak zwana "produkcja użytkowa" - bardzo popularne seriale lalkowe dla dzieci: MIŚ USZATEK, PRZYGODY MISIA COLARGOLA, PINGWIN PIK-POK a także seriale rysunkowe: PRZYGODY KOTA FILEMONA, ZACZAROWANY OŁÓWEK, PRZYGÓD KILKA WRÓBLA ĆWIRKA.

W różnych okresach istnienia Studia współpracowali z nim wybitni polscy artyści i twórcy dziedzin sztuki - czasem były to debiuty lub kontrakty okresowe (Krzysztof Penderecki, Roman Polański, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, Janusz Majewski, Janusz Morgenstern, Filip Bajon, Andrzej Barański, Andrzej Kondratiuk, Jerzy Łukaszewicz, Krzysztof Krauze, Piotr Trzaskalski...), częściej długoletnia, owocna współpraca (Daniel Szczechura, Zbigniew Rybczyński, Stanisław Lenartowicz czy Piotr Dumała...).

Łącznie w Studiu Se-ma-for powstało ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień na czele z nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscarem w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany za film "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego w 1983 roku. Warto podkreślić, że był to pierwszy Oskar dla Polaka i polskiej produkcji filmowej. Do tych znakomitych osiągnięć „nowy” Se-ma-for dopisuje swoją historię nagród, w której na miejscu pierwszym znajduje się Oskar dla najlepszego filmu animowanego za „Piotrusia i wilka” w reżyserii Suzie Templeton w roku 2008.

www.se-ma-for.com