RUSZA NABÓR NA KONKURS

PREMIERA CZOŁÓWKI
13. MFFA ANIMATOR

Przycisk_animator
Buy_ticket

Cohl, Emile

Thumb_21_en_foto_emile_cohl

Na festivalu animator w latach:

2010 2008
Emile Cohl (1857 – 1938) związał się z kinem od samego początku powstania X muzy i jest uważany za pierwszego wielkiego artystę filmu animowanego. W 1907 roku rozpoczął stałą współpracę z Gaumont. Później pracował także dla wytwórni Pathé oraz kilku innych we Francji i USA. Najczęściej jednak tworzył poza wytwórniami, sam rysował, kręcił i wywoływał swoje filmy. Zrealizował ponad 300 krótkich animacji, z czego 80% uznaje się za zaginione.

Cohl powołał do życia pierwszego animowanego bohatera - Fantoche. Jest twórcą pierwszej kolorowej animacji, pierwszej animowanej reklamy, pierwszego animowanego filmu opartego na satyrycznym scenariuszu własnego autorstwa.

Najbardziej interesujący w twórczości Cohla, jest fakt, że realizując słynną Fantasmagorię podniósł animację do rangi sztuki, nadał jej poetycki sens tworząc niezwykłą kombinację kina, rysunku i obrazu. Korzystając z intelektualnych i artystycznych doświadczeń swojej młodości (praca karykaturzysty, współpraca z grupami artystycznymi Paryża: Hydropathes i Incoherents), Cohl tworzył filmy, które później krytycy oceniali jako kubistyczne i prekursorskie w stosunku do dadaizmu i surrealizmu. W jednym filmie łączył różne techniki: obiekty animowane z postaciami realnymi, oraz „samorysującymi się obrazami”. Jego dokonania były źródłem inspiracji m.in. Walta Disney’a i Normana McLarena i wpłynęły znacząco na rozwój światowej animacji.